Pierre Bayard: „Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało”, czyli o hipokryzji światka literackiego

Jednym z największych literackich upokorzeń, jakich doznałem w życiu, była klasowa dyskusja o “Zbrodni i karze”, ponadprogramowej lekturze dla trzeciej klasy liceum. Powiedziałem wtedy coś takiego: “Pod koniec powieści Razumichin i Raskolnikow cieszyli się/patrzyli z nadzieją na wyjazd na Syberię.” Powodowała mną najlepsza wiara i święte przekonanie, że tak właśnie było; zresztą dzisiaj mogę na dowód przytoczyć cytat, którym się sugerowałem:

W pięć miesięcy po dobrowolnym zgłoszeniu się przestępcy zapadł wyrok. Razumichin widywał się z Raskolnikowem w więzieniu, ilekroć otrzymał pozwolenie. Sonia także. Wreszcie nastał dzień rozłąki. Dunia przysięgała bratu, że nie jest to rozstanie na wieki; Razumichin również. W młodej i zapalonej głowie Razumichinina powstał niezłomny projekt, by w ciągu trzech lub czterech najbliższych lat rzucić w miarę możności bodaj podwaliny przyszłego mienia, uciułać choć trochę pieniędzy i przenieść się na Syberię, gdzie grunt jest bogaty pod każdym wzgędem, natomiast pracowników, ludzi i kapitałów mało, tam się osiedlić w tymże mieście, gdzie będzie Rodia, i… wspólnie rozpocząć nowe życie.

(…)

Dunia wierzyła ślepo, że spełni on wszystkie swoje zamiary, bo też nie mogła nie wierzyć: w człowieku tym znać było żelazną wolę. Zaczął znów chodzić na wykłady, ażeby skończyć uniwersytet. Oboje snuli wciąż plany na przyszłość; oboje liczyli, że za pięć z całą pewnością przesiedlą się na Syberię.

Fiodor Dostojewski, “Zbrodnia i kara”, Mediasat 2005, tłum. Czesław Jastrzębiec-Kozłowski, str. 531-532

Wtedy jednak nie byłem w stanie znaleźć tego cytatu, albo też nie potrafiłem zdobyć się na jego obronę; po części pewnie z powodu wyśmiania przez polonistkę – wyśmiania natychmiastowego, okrutnego, sarkastycznego i kąśliwego, opartego na argumentacji, że “na Syberii nie da się żyć” (mrozy! kamieniołomy! dzikie bestie!) oraz że “nie można się cieszyć ani choćby z nadzieją wyglądać wyjazdu na Syberię, jeśli to jest – a tak było z Raskolnikowem – wyjazd przymusowy, na kazamaty, a więc na ciężkie roboty.”

* * *

Doświadczenie czytania książek zarówno w szkole, jak i na studiach, wspominam jak najgorzej. Dla mnie to był konkurs na jak najszybszą konsumpcję, a nie na krytyczne (w znaczeniu: rozumne, świadome) podejście do zadanych tekstów, coraz ważniejsze dla mnie obecnie; ani nawet na emocjonalne podejście do książek, na “przeżywanie” literatury, które dominowało u mnie wtedy i jeszcze przez dość długi czas. W rezultacie (a także z powodu przeładowanego programu i standardowych problemów wieku dojrzewania) nie byłem w stanie przeczytać w całości praktycznie żadnej lektury (większość kończyłem w połowie). Jedynym chlubnym wyjątkiem – przeczytanym zresztą na relaksie, pod koniec roku, po wystawieniu ocen, gdy nie było się już czym denerwować – była ta feralna “Zbrodnia i kara”, która zakończyła się taką kompromitacją.

A ironią losu o innych książkach, tych w różnym stopniu niedoczytanych, albo nawet nieprzeczytanych wcale i znanych jedynie ze strzeszczeń, rozmawiałem lepiej. No cóż, może to dlatego, że do tamtych lektur miałem trochę obojętny stosunek, a “Zbrodnię i karę” przeczytałem akurat szczerze i z pasją. I to mnie zgubiło.

* * *

Uważam, że z książką Pierre’a Bayarda “Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało” powinni zapoznać się wszyscy, i to jak najwcześniej. Jest to jedna z najważniejszych pozycji, z jakimi zetknąłem się w życiu, niestety o bez mała z dziesięć lat za późno. Autor bezkompromisowo, ale w sposób zrozumiały dla laika rozprawia się ze sztywnym gorsetem zakazów i nakazów narosłych wokół czytania książek, które, po pierwsze, odzierają czytanie z jakiejkolwiek, choćby szczątkowej i drugorzędnej przyjemności, a po drugie hodują ludzi stroniących od książek i czytania z obawy przed niedostosowaniem do tego gorsetu.

Tytuł książki należałoby wyjaśnić. Przede wszystkim, autor nie uznaje właściwie czegoś takiego, jak książka “przeczytana” – bo wychodząc od zawodności ludzkiej pamięci, uważa każdą książkę przeczytaną za już od razu, w mniejszym lub większym stopniu zapomnianą. Ale książka zapomniana to tylko jeden z rodzajów nie-czytania (przeciwstawianego nieczytaniu, czyli całkowitemu braku zainteresowania lekturą, obojętności na nią), o jakich Bayard pisze – mamy jeszcze książkę znaną ze słyszenia, książkę przejrzaną (w różnym stopniu) i wreszcie książkę nieznaną. Jest tu zatem całe spektrum czytelniczego doświadczenia, poza tym jednym, mitycznym, według Bayarda faktycznie nieistniejącym przeczytaniem.

Już ta krótka uwaga powinna dać czytelnikowi pojęcie, że książka Bayarda nie jest żartem ani wygłupem. Autor poważnie, choć w bardzo przystępny sposób podchodzi do śmiertelnie poważnego zagadnienia: po co czytamy? Do czego służy literatura? Jak ją traktować? Jak się poruszać w świecie tak zdominowanym przez obłudny, uświęcony wręcz stosunek do książek?

W czasach niemożliwego do zrealizowania dyktatu przeczytania, taka książka jak Bayarda jest potrzebna w każdej szkole i na każdych zajęciach z literatury. Bo z dwojga ludzi znacznie nieszczęśliwszy jest nie ten, który nie przeczytał książki w całości, ale to co przeczytał, przeczytał ze zrozumieniem; tylko ten, co przeczytał od deski do deski, a zrozumiał z tego niewiele.

czerwiec 2016